باشگاه سیمرغ البرز / دسته‌بندی نشده / بقا در کوهستان چرا و چگونه؟
مدت زمان مطالعه
۷ دقیقه

بقا در کوهستان چرا و چگونه؟

[vc_row rt_row_background_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_borders=”” rt_row_paddings=”true” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column width=”2/3″ rt_wrp_col_paddings=”false” rt_border_top=”” rt_border_bottom=”” rt_border_left=”” rt_border_right=”” rt_border_top_mobile=”” rt_border_bottom_mobile=”” rt_border_left_mobile=”” rt_border_right_mobile=”” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]

کوهستان می‌تواند بهترین دوست و در عین حال بدترین دشمن انسان باشد. هیچ‌وقت به جنگ کوهستان نروید. در مواقع بروز خطر در کوهستان، از فکرتان استفاده کنید، برنامه‌ریزی کنید و خود را زنده نگه دارید و بی‌هدف انرژی خود را هدر ندهید.

هر موقعیت اضطراری در کوهستان نیازمند کنترل ذهنی کافی بر روی تمامی فعالیت‌های جسمی است. حفظ و مصرف بهینۀ انرژی بدن و همچنین دمای بدن بسیار حیاتی است.

حفظ دمای بدن (در سرما و گرما) مرگ و زندگی شما را تعیین می‌کند.

سه گام اساسی برای بقا در کوهستان کدام است؟

در شرایط اضطراری (خرابی هوا، طوفان یا مه غلیظ، صاعقه، بارندگی شدید) سعی کنید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و سه مرحلۀ زیر را انجام دهید:

۱- توقف فعالیت‌ها

در مواقع بحرانی بیشتر افراد سرگردان و بی‌هدف به راه خود ادامه می‌دهند. مهم‌ترین کار در صورت بروز یک شرایط بحرانی توقف فعالیت‌ها و ارزیابی شرایط بحرانی است.

۲- تشخیص موقعیت و اولویت‌بندی نیازها

در این مرحله باید مهم‌ترین نیازهای خود را برای بقا در شرایط محیطی که در آن هستید، تشخیص دهید و آن‌ها را به‌ترتیب اولویت برای خودتان فراهم کنید. مهم‌ترین این عوامل شامل موارد زیر است، اما تعیین دقیق آن‌ها بستگی به موقعیت محیطی که در آن هستید دارد:

الف) ضرورت‌های ایمنی (پوشاک، جان‌پناه، آتش)

ب) ارسال پیام کمک (سوت، فریاد، بی سیم، موبایل)

پ) تامین انرژی لازم برای زنده ماندن (غذا و آب)

ت) ادامۀ مسیر (با کمک نقشه یا بدون کمک نقشه)

ث) سلامت (روانی و جسمی مانند آسیب‌ها و زخم‌ها و…)

۳ -ابتکارعمل

برای برآورده کردن نیازها از تجهیزات همراه یا از مواد طبیعی که در اطراف وجود دارد استفاده کنید. پس از تعیین نیازها در پنج زمینۀ اصلی بقا و اولویت‌بندی آن‌ها، برای تعیین این نیازها اقدام کنید. در بعضی مواقع نیازهای شما به راحتی برآورده می‌شود و در اختیار است و در مواقعی هم، نیاز به خلاقیت و ابتکار عمل دارد.

سه گام اساسی بقا در کوهستان را فراموش نکنید :

۱- توقف فعالیت

۲-تشخیص موقعیت و اولویت بندی نیازها

۳- ابتکار عمل

کیف بقا چیست؟

همیشه علاوه‌بر وسایل کمک‌های اولیه، یک کیف بقا همراه داشته باشید. محتویات این کیف معمولا شامل موارد زیر است. تمامی این وسایل را در یک ظرف فلزی دردار قرار دهید و ظرف را با چسب، کاملا آب‌بندی کنید:

 – تجهیزات ارسال پیام کمک (سوت، آینه)

 – تجهیزات مواقع ضروری (چاقوی چندکاره، کبریت ضد آب، فندک، قطب‌نما، شمع)

 – تجهیزات برپایی سرپناه (نایلون بزرگ، پتوی نجات)

 – غذا و آب (چای، نمک و شکر بسته بندی شده)

 – تجهیزات ضروری پزشکی (چسب زخم)

–  دیگر تجهیزات چند منظوره (کاغذ و قلم، سنجاق قفلی، گیره کاغذ، نایلون بزرگ، طناب نازک، مقداری مفتول فلزی نازک).

در شرایط اضطراری

در شرایط اضطراری سه گام اساسی بقا در کوهستان را انجام دهید. در صورتی که هوا سرد نباشد، احتمال زنده ماندن شما هم بیشتر است. در این شرایط علاوه بر پوشاک، وسایل کیف بقا و دیگر تجهیزات، توانایی روحی و ارادۀ شما برای زنده ماندن نقش مهمی دارند.

ایجاد یا پیدا کردن یک جان‌پناه طبیعی یکی از مهم‌ترین اقدامات است. در شرایط اضطراری باید تا بهتر شدن یا روشن شدن هوا در جان‌پناه باشید. جان‌پناه در هوای بالای صفر می‌تواند یک حفرۀ سنگی، زیر درختان، یک نایلون بزرگ یا پتوی نجات که تمام سطح بدن را پوشش داده باشد، همچنین می‌توانید با کمک چاقوی تیز، مفتول فلزی، نایلون‌های بزرگ و نخ و سوزن و شاخه‌های درختان و … جان‌پناه مناسبی درست کنید. در هوای بسیار سرد و برفی، بهترین جان‌پناه یک حفرۀ برفی است. دمای داخل یک حفرۀ برفی را می‌توان در صفر درجۀ سانتی‌گراد ثابت نگه داشت که می‌تواند شما را در برابر خطراتی مانند سرمازدگی و یخ‌زدگی تا مدتی محافظت کند. البته مهارت تشخیص و ساخت انواع سرپناه به‌ویژه حفرۀ برفی نیاز به آموزش، ابتکار و تمرین دارد.

بعد از ایجاد جان‌پناه، سعی کنید بدن خود را گرم و خشک نگه دارید، لباس گرم بپوشید، از کلاه و دستکش استفاده کنید. برف روی لباس و کفش را پاک کنید، با استفاده از کبریت، شمع یا الکل جامد و… آتش روشن کنید. در صورت مصدوم شدن و نیاز به فوریت‌های پزشکی اگر وسایل کمک‌های اولیه همراه ندارید، با ابتکار عمل می‌توانید از لباس‌های خود به‌عنوان باند، از چوب‌های اطراف کوله‌پشتی یا باتوم برای آتل، و با چوب یا باتوم برانکارد درست کنید.

انرژی خود را در شرایطی که مسیر را گم کرده‌اید، در هوای نامناسب، زمان تاریکی و زمانی که خسته هستید هدر ندهید، بهترین تصمیم، اقدام درست برای ایجاد جان‌پناه است.

در شرایط بسیار سرد و نامناسب باید بدن خود را درجا حرکت دهید، نباید بخوابید. تحت هر شرایطی خودتان را گرم و خشک نگه دارید.

توصیه های ویژه

 شما برای چند روز هم می‌توانید بدون غذا در کوه زنده بمانید، به‌شرطی که انرژی خود را ذخیره کنید و آن را بی‌سبب هدر ندهید. اما آب برای زنده ماندن بسیار ضروری است. می‌توانید از برف هم برای تهیۀ آب مورد نیاز خود استفاده کنید.

-در شرایط بسیار سرد، عرق کردن سبب خیس شدن پوشاک و اتلاف سریع‌تر انرژی و در شرایط بسیار گرم نیز عرق کردن سبب از دست دادن آب بدن می‌شود. همواره در کوهستان به گونه‌ای فعالیت کنید که عرق نکنید.

ادامۀ برنامه در باد و بوران و هوای بسیار سرد، با خطرهایی مانند گم شدن، یخ‌زدگی، پرت شدن، بهمن و تحلیل انرژی و افت دمای بدن همراه خواهد بود.

در کوهستان به‌ویژه در فصل سرما سیگار نکشید. افراد سیگاری زودتر دچار سرمازدگی می‌شوند.

اگر با یک گروه همراه هستید، تحت هیچ شرایطی از یکدیگر جدا نشوید، اگر تلفن همراه دارید گروه امداد را مطلع کنید.

بیش از ۴۰ تا ۴۵ درصد حرارت بدن از سر دفع می‌شود. بنابراین در هوای سرد از کلاه استفاده کنید، اگر کلاه همراه ندارید می‌توانید با قسمتی از لباس خود، سرتان را بپوشانید.

در شرایط سرما، چند لایه لباس نازک‌تر می‌تواند بهتر از یک لایه لباس ضخیم از هدر شدن حرارت بدن شما جلوگیری نماید.

در هوای سرد، به علائم سرمازدگی و افت دمای بدن توجه ویژه داشته باشید، این علائم، پوست سرد، لرز، گیج و منگ شدن، از دست دادن قدرت قضاوت و تصمیم‌گیری، اشکال در تکلم و سفتی و انقباض عضلانی است.

هرگز فردی را که به شدت مصدوم است یا دچار افت دمای بدن شده است، حرکت ندهید، او باید گرم و خشک نگه داشته شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″ rt_wrp_col_paddings=”false” rt_border_top=”” rt_border_bottom=”” rt_border_left=”” rt_border_right=”” rt_border_top_mobile=”” rt_border_bottom_mobile=”” rt_border_left_mobile=”” rt_border_right_mobile=”” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_wp_posts number=”5″][vc_wp_text title=”نشانی اینستاگرام”]simorgh_alborz@[/vc_wp_text][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاشتن مقاله در شبکه های اجتماعی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on twitter

برنامه های پیش رو:

صعود به قلۀ پورا

باشگاه سیمرغ البرز برگزار می کند 🔹صعود به قلۀ پورا 🔹 ارتفاع:۲۹۰۰ متر 🔸درجه سختی: ۳ از ۵ 🔸زمان: جمعه، ‌۱۰دی ماه ۱۴۰۰ (یک‌روزه) 🔸ساعت

تور کویر مرنجاب ـ کمپ سیمرغ

باشگاه سیمرغ البرز برگزار می‌کند 🔸کمپینگ کویر مرنجاب (کمپ سیمرغ)🔸 همراه با چای آتیشی، صبحانه و کلی برنامه هیجان‌انگیز 🔹زمان: ۱۶ تا ۱۷ دی‌ماه ساعت

برنامۀ صعود به آزاد کوه برگزار شد

پنجشنبه، دهم تیرماه ۱۴۰۰، برنامۀ صعود دو روزه به قلۀ آزادکوه از مسیر روستای وارنگه‌رود به‌سرپرستی مهدی زنگنه و با همراهی: سامان حقانی، عقبدار؛ علی‌رضا